Nejkrásnější místo

2010/2019

Fuczik/4+4 dny v pohybu/Galerie Atrium

 

Nejkrásnější místo na světě? Je to ostrov v Tichomoří, zasněžené pláně Antarktidy, Disneyland v Anaheimu nebo jen zahrada na vaší chalupě? Je to váš rodný dům? Město kam jste se přestěhovali? A jak si takové místo představuje emigrant žijící většinu života v zahraničí, odsouzený ve věznici, děti z dětského domova nebo klienti domova seniorů? A není takovým nejkrásnějším místem na světě náhodou Žižkov?

První varianta projektu Nejkrásnější místo na světě se uskutečnila v rámci Festivalu 4+4 dny v pohybu v roce 2010. Kombinovala výpovědi odsouzených z věznic, dětí z Dětských domovů nebo seniorů s Domovů pro seniory. O deset let později se projekt v nové podobě představil v Galerii Atrium na Žižkově.

Výstava připravovaná pro prostor galerie Atrium má nabídnout netradiční pohled na téma “místa”, jeho významu v našem životě a také na to, jak odlišně si každý představuje “nejkrásnější místo na světě.” Autoři výstavy téma aktualizují spojením s organizacemi, které zastupují nejrůznější sociální, lidsko – právní nebo kulturní organizace. Právě téma zpracované obyvateli nebo klienty Domovů pro seniory, centra pro lidi bez domova nebo center pro integraci cizinců mají nejenom aktivizovat, ale ve výsledku také představit nejrůznější podoby míst, které jsou označované za “nejkrásnější místa na světě”. Výsledkem je interaktivní projekt – výstava, která představí přehledy nejkrásnějších míst světa stejně jako místa, která vyberou lidé žijící v komplikované životní situaci a také kdokoliv, kdo na výstavu zavítá.(oficiální text k výstavě)